Hopp over seksjon - Til hovedinnhold - Topp
Beskrivelse av modellen, samt undersøkelse av hvordan helsepersonell trener samhandling og akuttmedisinske prossedyrer i Troms og Finnmark. Pleie-og omsorgspersonell i akuttmedisinske team (Tidsskr Nor Legeforen 2011; 131:28-1)

Mer om Bjarkøymodellen kan leses i Utposten nr 2 2011.
Oppsummering av spørreskjema fra 2004 og 2005 i K-BEST-prosjektet: Tverrfaglig akuttmedisinske teamtrening i kommunehelsetjenesten (Tidsskr Nor Legeforen 2008; 128:1057-9
Powerpoint: utviklingen fra 2003, pedagogisk oppbygging, suksesskriterier, robusthet og implementering (Norsk legevaktforum 2011): Trening i samhandling i lokale akuttmedisinske team: hvorfor og hvordan
Tverrfaglig trening i team = trygghet og trivsel. To timer, to scenario og to refleksjoner (Utposten nr 7 2007)
Nasjonalt senter for distriktsmedisin ved Universitetet i Tromsø,
Akuttmedisinsk klinikk ved Universitetssykehuset i Nord-Norge og
Akutteamet i Bjarkøy kommune har gleden av å invitere til nasjonal
konferanse om framtidige modeller for organisering av legevakt og
akuttmedisinsk samhandling og teamtrening i kommunene. Konferansen vil
ha et særlig fokus på kvaliteten av legevakt og samhandling i
distriktskommuner og grisgrendte strøk.
Lokale akuttmedisinske team ble først omtalt i NOU 98 "Hvis det haster..".
Trening i samhandling innen akuttmedisin mellom aktørene utenfor sykehus ble et forskriftsfestet krav i 2005 i §4Samhandling mellom de akuttmedisinske tjenestene, Forskrift om krav til akuttmedisinske tjenester uten for sykhus: Organiseringen av de akuttmedisinske tjenestene skal legges til rette slik at personellet i disse tjenestene får trening i samhandling.
Fra merknader til §4 i forskriften: For å sikre at befolkningen tidlig får adekvat hjelp, har øvelse i samhandling mellom personell stor betydning. Dette er derfor lagt inn som et bindende krav. Det anbefales at helsepersonell deltar i relevant opplæring/kursvirksomhet og i akuttmedisinske team. Lokale akuttmedisinske team kan gjennomføre felles kurs og øvelser. Disse kan bestå av representanter fra både spesialist- og kommunehelsetjenesten. Det er viktig at det avsettes nødvendig tid til øvelser og praktisk trening.
______________________________________________________________________
Nasjonalt senter for distriktsmedisin støtter fagutvikling og forskning i to ulike teamtrenings modeller: Bjarkøymodellen og Kommune-BEST-modellen. Se utvalgt publisert materiell i høyre kolonne ----->
______________________________________________________________________
Erfaringer fra Kommune-BEST-modellen (K-BEST) er tatt inn i
1. Akuttmedisinskurs for allmennleger - en rapport og Akuttmedisinkurs for allmennleger - en kursmal
2. E-læringsressurser til kurs for allmennleger og turnusleger

_____________________________________________________________________
Akuttmedisin på tynn is. Helen Brandstorp. Fagtidsskriftet HMT, nr 6 2011
Er norsk akuttmedisin på nett? Jesper Blinkenberg. Scandinavian update 2008
Fastlegene tar kommandoen... Helen Brandstorp. Utposten nr 6, 2005
Allmennlegen må være en aktiv akuttmedisinsk ressurs! Mads Gilbert. Utposten nr 3, 2004
Nasjonalt senter for distriktsmedisin. Institutt for samfunnsmedisin, 9037 Tromsø. Telefon: +47 776 45 512