Det skjer mye spennende like over grensen øst for Helgeland. Storuman kommune har 5 600 innbyggere fordelt på et areal nesten like stort som Norges største kommune, Kautokeino. I tettstedet Storuman bor drøyt 2000 mennesker. Her finnes en Universitets-sjukstuga og et forsknings- og utviklingssenter for glesbygdsmedicin som i disse dager går fra å være regionalt til å få nasjonal status.
Universitets-sjukstugan tilbyr distriktsrelevant utdanning til medisinstudenter i samarbeid med universitetet i Umeå – et ‘glesbygdsmedicinskt spår’. Les om medisinstudent Emil Carsteds erfaringer.
Utviklingen av distriktsrelevant utdanning og forskning i sykestuene og primærhelsetjenesten i Søndre Lappland og Glesbygdmedicinskt Centrum (GMC) har vakt internasjonal interesse, bl.a. i WHO. Les et spennende intervju med to av drivkreftene, distriktslegene Peter Berggren og Mante Hedman.
Mante Hedman har gått grundig til verks for å undersøke betydningen av sykestuene i Sverige. I år disputerte han med avhandlingen ‘The community hospital model in northern Sweden’.
Også spesialistutdanningen i Sverige har laget en distriktsmedisinsk vri. Det er Svensk forening for glesbygdsmedicin som har utviklet et eget program innenfor spesialistutdanningen i allmennmedisin. Her kan du lese om to unge legers erfaringer med utdanning og legejobb i Tärnaby og Hemavan.
I november var det en konferanse på Folkets hus i Storuman for å markere avslutningen på et nordisk samarbeidsprosjekt om digital hjemmeoppfølging – Integrated Healthcare and Care through distance spanning solutions (iHAC). Prosjektet er forankret i Nordisk råd og Glesbygdsmedicinsk center i region Västerbotten. Nasjonalt senter for e-helseforskning i Tromsø er også involvert. Erfaringer og forskning fra prosjekter i alle de nordiske landene ble presentert. Fra Norge deltok folk fra Agder i sør til Finnmark i nord. Det var også deltakere fra de baltiske landene. NSDM har tette bånd til det distriktsmedisinske miljøet i Sverige, og NSDMs leder Anette Fosse deltok som flue på veggen, og benyttet anledningen til å besøke både GMC og sykestuen.